Psychiatra dla dzieci i młodzieży w Warszawie

Autyzm, zespół Aspergera, fobia szkolna, ADHD, mutyzm, dziecięca depresja czy zaburzenia lękowe – takie terminy określają najbardziej powszechne trudności związane z funkcjonowaniem dziecka. W takich sytuacjach konieczna jest pomoc specjalisty, w tym często pomocny jest psychiatra dziecięcy w mieście Warszawa. Kiedy należy zdecydować się na tego typu krok? Jeśli w zachowaniu dziecka pojawią się niepokojące objawy związane z jego samopoczuciem, emocjami, funkcjonowaniem intelektualnym, społecznym, zaspokajaniem własnych potrzeb. Uważny rodzic z pewnością zna swoją pociechę bardzo dobrze, w związku z czym zauważa zmiany w jego zachowaniu. Jest też pierwszym źródłem informacji o dziecku. Jeśli więc zdecyduje się na wizytę, to psychiatra dzieci i młodzieży będzie oczekiwał od niego istotnych informacji dotyczących dotychczasowego przebiegu rozwoju dziecka. Na konsultację do psychiatry dziecięcego często kierują dziecko inni specjaliści – lekarz pediatra, psycholog przedszkolny lub szkolny.

psychiatra dziecięcy warszawa

Istotne będą również kwestie dotyczące temperamentu czy reakcji dziecka w różnych sytuacjach. Rodzic najczęściej pierwszy zaczyna odczuwać, iż z jego dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Jeżeli tego typu stan utrzymuje się dłużej, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Psychiatra dzieci i młodzieży pracujący w naszej poradni zlokalizowanej na terenie miasta Warszawa diagnozuje problemy dzieci i nastolatków. Obserwacja dzieci jest podstawowym narzędziem diagnostycznym. W przypadku młodszych dzieci obserwacje dokonywane są głównie przez rodziców. W wieku szkolnym dochodzą jeszcze uwagi wychowawców oraz nauczycieli czy pedagogów szkolnych.

Psychiatra dziecięcy w mieście Warszawa

Gdy otrzymujemy sygnały z placówek, w których przebywa nasze dziecko, że jego rozwój bądź zachowanie odbiega od funkcjonowania innych rówieśników, to warto skorzystać z pomocy specjalistycznej, aby sprawdzić, jakie może być źródło problemów. Psychiatra dziecięcy pomoże w dokonaniu trafnej diagnozy. Niektóre trudności pojawiają się dopiero podczas nauki, bądź przy kształtowaniu się relacji koleżeńskich. Dlatego czasami nawet bardzo uważny rodzic nie ma szansy zaobserwowania ich w warunkach domowych.

Proces diagnozy w niektórych przypadkach jest dość krótki, jednak zdarzają się sytuacje, gdy potrzeba znacznie więcej czasu oraz dłuższej obserwacji dziecka, aby postawić właściwą diagnozę. Rodzice czasami obawiają się diagnozy, gdyż nie chcą swemu dziecku nadawać etykiet. Jednak brak działania jest ze szkodą dla dziecka, bo niemożliwa jest wówczas właściwa pomoc. Dlatego warto skorzystać z pomocy, jaką daje psychiatra dziecięcy przyjmujący w mieście Warszawa.

Psychiatra dzieci i młodzieży w mieście Warszawa

psychiatra dzieci i młodzieży warszawa

Nierzadko zdarza się, iż w procesie diagnozy rodzice dowiadują się, iż niepokojące zachowania bądź cechy dziecka są naturalnym elementem rozwoju i wymagają tylko i wyłącznie odpowiedniej postawy rodzicielskiej, aby pomóc dziecku przetrwać ten czas. Jednak jeśli rodzic zbagatelizuje poważniejsze problemy, może to wpłynąć negatywnie na życie dziecka. W przypadku pewnych zaburzeń konieczne bywa leczenie farmakologiczne bądź nawet hospitalizacja. Takie decyzje podejmuje psychiatra dziecięcy, po dokonaniu wstępnej diagnozy.

W przypadku wielu dziecięcych chorób psychicznych, jak na przykład zaburzenia odżywiania się, zaburzenia nastroju czy uwagi ważne jest leczenie, które wymaga współpracy kilku specjalistów. Psychiatra dziecięcy może wspomóc leczenie i dzięki temu są znacznie większe szanse na jego skuteczność i powodzenie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz skieruje na odpowiednie badania specjalistyczne lub na terapię do wyspecjalizowanych placówek, niosących pomoc dzieciom. Podejmie również kontakt z innym zaangażowanym w leczenie małego pacjenta specjalistą. Udzieli wszelkich wyjaśnień i porad opiekunom dziecka, pomoże rodzicom zrozumieć dziecko w czasie choroby, zapobiegać jej nawrotom lub ograniczyć jej szkodliwe skutki.