Szukasz psychologa leczącego depresję?

Smutek, przygnębienie, stres, a także uczucie zmęczenia czy poczucie braku własnej wartości to tylko niektóre z objawów, jakie składają się na depresję. Dodatkowo mogą się pojawić objawy współwystępujące takie, jak: problemy ze snem, apatia, znaczny spadek bądź przyrost masy ciała, zaburzenia łaknienia czy problemy z koncentracją. Jeśli zdiagnozowana jest depresja, oprócz psychiatry, pomocny jest psycholog, który poprowadzi właściwą psychoterapię. Depresja zawsze wymaga specjalistycznego leczenia. Podczas choroby nastrój jest znacznie obniżony, a chorzy czują się nieszczęśliwi, smutni, i przygnębieni. Psycholog z miasta Warszawa może wspomóc leczenie depresji.

Obniżony nastrój w przypadku depresji utrzymuje się prawie każdego dnia i przez większość czasu. Najczęściej jednak nasila się rano i wieczorem. W ciągu dnia może nastąpić delikatna poprawa. Częstym objawem depresji są też stany lękowe i pojawiający się niepokój. Charakterystyczne są specyficzne zniekształcenia myślenia, i właśnie w tym względzie może pomóc psycholog, albowiem depresja wiąże się z negatywnym myśleniem o sobie, a także o świecie czy własnej przyszłości. Ma ono niekorzystny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Osoby z depresją tracą chęć życia i motywację do działania. Każdy nasz psycholog wie, że depresja bywa niebezpieczna i dlatego poświęca szczególną uwagę pacjentowi podczas terapii, współpracując z lekarzem psychiatrą. Zapraszamy do odwiedzenia poradni mieszczącej się w mieście Warszawa.

 

Psycholog leczący depresję – Warszawa

Osoby będące w depresji szereg zdarzeń z życia codziennego postrzegają w kategoriach porażki. Najczęściej winią za niepowodzenia samych siebie, nawet gdy nie mogli mieć na coś wpływu. Skutkiem nadmiernego poczucia winy jest niska samoocena, która utrudnia zdrowe funkcjonowanie. Taki sposób interpretowania rzeczywistości zwrotnie wpływa na pogorszenie nastroju. Chory jest często pozbawiony motywacji do działania, gdyż obawia się porażki oraz negatywnej oceny społecznej. Często nie widzi żadnego wyjścia z sytuacji.

Brak motywacji do działania jest kolejnym z objawów depresji. Istnieją różne stopnie nasilenia choroby, a problem motywacji dotyka różnych obszarów życia. Psycholog wspólnie z Pacjentem stara się, aby depresja nie uniemożliwiła normalnego życia. Często pojawiają się bowiem trudności ze wstaniem z łóżka czy chodzeniem do pracy. Dla Pacjentów problematyczne staje się także zajmowanie codziennymi obowiązkami. W wielu przypadkach osoba, którą dotknęła depresja unika kontaktu z bliskimi, a psycholog rozmawia z Pacjentem o wszystkich objawach choroby i dąży do zminimalizowania izolacji społecznej Pacjenta.

 

Depresja – psycholog Warszawa

Charakterystyczna dla osób chorych na depresję jest także trudność w podejmowaniu prostych, codziennych decyzji. Jeśli objawy depresji są nasilone, to konieczne jest wsparcie specjalisty. Czasami depresja przychodzi niespodziewanie i nie można jej przewidzieć, może dotknąć każdego. Dotyka ludzi w każdym wieku i z różnym statusem społecznym.

Pierwszy epizod depresyjny najczęściej występuje u dwudziestolatków, przy tym znacznie częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Niekiedy pierwsze symptomy są trudne do zdiagnozowania, gdyż pojawia się po prostu zmęczenie czy problemy z koncentracją. Dopiero z czasem nabierają one na sile i wtedy depresja koniecznie wymaga konsultacji, gdyż lekarz psychiatra i psycholog mogą pomóc podjąć właściwe kroki, aby przezwyciężyć chorobę. Terapia jest dość długotrwała, jednak przynosi ona znamienne skutki.

 

Jak wygląda leczenie depresji?

Depresję należy leczyć. Gdy mamy do czynienia z głęboką depresją, to aż 80-90% chorych poddanych leczeniu odczuwa osłabienie objawów. Jeśli depresja utrzymuje się przez dłuższy czas, w leczenie powinien być włączony psychiatra i psycholog. Istnieją różne formy leczenia depresji. Podstawową metodą jest tak zwana terapia biologiczna. W takiej sytuacji konieczne jest sięgnięcie po leki antydepresyjne. Skuteczność tego typu preparatów jest wysoka. Farmakoterapia może wiązać się z pewnymi efektami ubocznymi, które należy konsultować z psychiatrą. Psycholog proponuje również leczenie depresji za pomocą psychoterapii.

W leczeniu depresji skuteczne są terapie krótkoterminowe, pozwalające w szybki sposób złagodzić objawy choroby. Jedną z takich propozycji jest terapia poznawcza. Psycholog pomaga pacjentowi z depresją zmienić sposób myślenia oraz wynikający z tego sposób działania. Taka terapia polega na wykryciu automatycznych negatywnych myśli oraz poddaniu ich krytyce przez odnajdywanie dowodów zaprzeczających im. Takie spotkania mogą przyczynić się do znacznej poprawy stanu chorego. Dlatego warto skorzystać z tej metody. Wszystkich mieszkańców Warszawy potrzebujących specjalistycznej pomocy zapraszamy do odwiedzenia naszej poradni Centrum -Ja.