Psychoterapeuta dziecięcy w Warszawie

Psychoterapia dzieci różni się od tej, która oferowana jest osobom dorosłym. Sesje prowadzone są najczęściej w formie zabawy lub różnego typu aktywności. Częstym elementem takich spotkań jest rysowanie, śpiewanie czy odgrywanie ról przy pomocy zabawek. Psychoterapeuta dziecięcy w poradni Centrum-Ja w mieście Warszawa pracuje także metodą terapii w piaskownicy.

Warto mieć świadomość, iż podczas psychoterapii dzieci niezmiernie ważna jest pomoc rodziców. Psychoterapeuta dziecięcy pracę wraz z dzieckiem najczęściej rozpoczyna od spotkań, które mają charakter konsultacyjny. Istotny jest tutaj wywiad z rodzicami, po którym proponowana jest dalsza forma współpracy. Podczas kolejnych spotkań następuje poznanie dziecka. Takie przygotowanie daje pełniejszy obraz problemu, a psychoterapeuta dziecięcy Warszawa może odpowiednio się przygotować do planowanej terapii.

psychoterapeuta dziecięcy warszawa

Psychoterapia dzieci w mieście Warszawa:

Aby psychoterapeuta dziecięcy Warszawa mógł w odpowiedni sposób przeprowadzić terapię musi poznać dotychczasowe funkcjonowanie dziecka w domu, szkole, a także wśród rówieśników i dorosłych. Ważne jest też, aby psycholog zebrał informacje na temat rozwoju dziecka. Wstępne konsultacje powinny zakończyć się rozmową z rodzicami, podczas której psychoterapeuta dziecięcy przedstawia plan pomocy dziecku.

Konsultacje mogą się wydłużyć, jeśli psychoterapeuta dziecięcy z miasta Warszawa uzna, iż konieczna jest również konsultacja natury medycznej. Psycholog powinien na bieżąco informować rodziców o wszelkich zmianach, jakie może przechodzić dziecko, a także wspierać ich w pomocy dziecku. Często bowiem problemy emocjonalne u dzieci bywają wynikiem trudności zaistniałych w rodzinie. Wtedy konieczna jest współpraca wszystkich, aby pomóc małemu pacjentowi. Dobry psychoterapeuta dziecięcy z miasta Warszawa będzie współpracował z całą rodziną, a kiedy jest taka potrzeba również z przedszkolem lub szkołą.

Kiedy skorzystać z usług psychoterapeuty dziecięcego w Warszawie?

Trudno jest wymienić wszystkie sytuacje, w których psychoterapia dziecka jest niezbędna. Należy tutaj pamiętać, iż każdy odbiera świat indywidualnie, w związku z czym te same sytuacje mogą spowodować zupełnie inne emocje u różnych dzieci. Psychoterapeuta dziecięcy pomoże przy: nerwicach, fobiach, depresji czy tikach nerwowych. Najczęściej na taką pomoc decydują się rodzice, którzy po okresie bezsilności i nieudanych prób szukają profesjonalnej pomocy, aby poradzić sobie z problemami dziecka.

Psychoterapeuta dziecięcy specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rozwojem dziecka i nastolatka. Potrafi we właściwy sposób dobrać odpowiednią terapię w przypadku określonych problemów. Warto także skorzystać z psychoterapii dzieci i młodzieży, gdy pragniemy się dowiedzieć, jak budować trwałą relację z dzieckiem czy chcemy nauczyć się rozmawiać z nim o trudnych sprawach, które wydarzyły się w rodzinie, jak na przykład śmierć osoby bliskiej czy rozwód rodziców.

Czytaj więcej