Terapia uzależnień

W Centrum-Ja leczymy uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków, a także uzależnienia behawioralne. Zaleca się

korzystanie jednocześnie z terapii indywidualnej, jak i grupowej.

Dla kogo

Dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych lub czynności kompulsywnych, takich jak hazard, czy seks. Proponujemy terapię indywidualną i grupową osobom, które przeszły proces detoksykacji w przypadku narkotyków i leków i mają minimum tydzień abstynencji w przypadku uzależnienia od alkoholu. 
 

Co daje

Diagnozę w zakresie uzależnienia.
Pomaga utrzymać abstynencję i prowadzić trzeźwe życie.


 Terapia indywidualna umożliwia :
– Rozpoznanie indywidualnych mechanizmów tworzących i podtrzymujących uzależnienie.
– Zamianę dotychczasowej funkcji jaką pełniła substancja lub czynność na działanie konstruktywne, które umożliwia zaspokojenie istotnych potrzeb i dalszy rozwój.
– Tworzenie nowych, właściwych dla zdrowia psychicznego mechanizmów regulowania emocji.
– Przepracowanie traumatycznych doświadczeń niejednokrotnie leżących u podłoża uzależnienia.


Terapia grupowa umożliwia:
– Zdobycie wiedzy na temat mechanizmów uzależnienia, sposobów radzenia sobie z głodem i zapobiegania nawrotom choroby.
– Pomaga tworzyć sieć wzajemnego wsparcia, a poprzez wzajemne zaufanie uczy się budowania bliskich i autentycznych relacji. 

 

Jak działa

Leczenie uzależnienia zaczyna się od kilku konsultacji podczas których stawiana jest diagnoza dotycząca uzależnienia i omawiane są zasady i warunki dalszej pracy terapeutycznej. Terapia trwa czas nieokreślony, chyba że terapeuta podczas konsultacji zaleci określoną liczbę spotkań. Sesje odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Terapia grupowa polega na uczestnictwie w spotkaniach grupy terapeutycznej 1 raz w tygodniu przez 2 godziny. Minimalny czas uczestnictwa w terapii grupowej wynosi 6 miesięcy. Grupa ma charakter półotwarty. W trakcie jej trwania dołączają nowi uczestnicy. Maksymalna liczba uczestników to 10 osób.

 

Czas trwania

Terapia indywidualna trwa czas nieokreślony.
Minimalny czas korzystania z grupy terapeutycznej to sześć miesięcy. Po tym okresie każdy z uczestników samodzielnie decyduje o zakończeniu terapii.

 

Cena

Sesja indywidualna: 220 zł/ 50 min
Sesja grupowa : 160 zł/ 120 min

Leczenie uzależnień w Centrum-Ja prowadzą:

Justyna Glińska – psychoterapeutka, specjalista terapii uzależnień.
Urszula Soczówka – psycholog, specjalista terapii uzależnień 

 

Terapia uzależnień w Warszawie i online

Uzależnienie to bardzo silna potrzeba uwarunkowana fizjologicznie bądź psychicznie, która skłania do przyjmowania określonej substancji bądź podejmowania konkretnych zachowań. Uzależnienia od substancji psychoaktywnych zdarzają się coraz częściej, podobnie jak uzależnienia behawioralne związane z impulsywnym zachowaniem. Można być uzależnionym od narkotyków czy alkoholu, ale również od hazardu czy zakupów. Kto jest w grupie podwyższonego ryzyka? Przede wszystkim osoby, które cierpią na różne inne nieleczone zaburzenia psychiczne, mają problemy z samoakceptacją, a także wykazują predyspozycje genetyczne. Osoby, które borykają się z takimi problemami, zapraszamy do naszego gabinetu w Warszawie.

Terapia uzależnień, ma na celu zdiagnozowanie choroby i leczenie jej. Rozmowy ze specjalistą pomagają uwolnić się od nałogu, a także uporać się z kłopotami natury osobistej czy zawodowej, które mogą być jego źródłem. Z czasem pacjent będzie w stanie wypracować trwałe, skuteczne nawyki radzenia sobie w sytuacjach stresu. W efekcie będzie mógł zacząć nowy etap życia – przepracuje to, co było, i podejmie decyzję o swojej przyszłości. Kiedy odzyska wolność umysłu, będzie mógł prowadzić zdrowy styl życia i utrzymać bliskie relacje z ludźmi. Taka terapia – aby była efektywna – powinna trwać minimum sześć miesięcy.

Zalety terapii uzależnień

Terapia uzależnień w naszym gabinecie w Warszawie daje wiele możliwości. Przede wszystkim pozwala na zdiagnozowanie uzależnienia. To bardzo ważne, ponieważ nazwanie problemu po imieniu może okazać się przełomowe dla pacjenta i sprawić, że zechce on zmienić swoje życie. Nasi specjaliści indywidualnie dostosowują sposób leczenia – biorą pod uwagę możliwości pacjenta i rodzaj uzależnienia, na które cierpi. Kolejnym ważnym aspektem jest zrozumienie – terapeuta akceptuje pacjenta, nie ocenia jego zachowań lecz wspiera go, a także motywuje do zmian.

Co ważne, terapia uzależnień pomaga utrzymać abstynencję, a także zrozumieć, jak działa nałóg. Dzięki temu pacjent wypracowuje mechanizmy samokontroli, jest w stanie skutecznie panować nad emocjami i efektywnie radzić sobie ze stresem, który w wielu przypadkach jest przyczyną nałogowego zażywania substancji czy impulsywnych zachowań. Serdecznie zapraszamy na konsultacje do z naszych specjalistów – psycholog Justyny Glińskiej i Urszuli Soczówki.

Czytaj więcej