Pierwsze spotkanie z psychologiem nazywamy konsultacją, czasem potrzebne jest przeprowadzenie kilku spotkań konsultacyjnych. Podczas konsultacji psycholog diagnozuje problem pacjenta i proponuje odpowiednią formę pomocy. Może to być oferta psychoterapii indywidualnej, rodzinnej lub grupowej. Czasem potrzebna jest wizyta u innego specjalisty np. lekarza psychiatry. Niekiedy wystarczą spotkania konsultacyjne, podczas których psycholog przekazuje wiedzę dotyczącą konkretnego problemu i pokazuje możliwe kierunki zmian.

Często stosowaną formą pomocy jest psychoterapia. Jej przebieg i działanie zależy od rodzaju stosowanej metody. W naszej poradni stosujemy terapię poznawczo- behawioralną, systemową i psychodynamiczną. Każda z form terapii jest procesem rozłożonym w czasie, wymaga zaangażowania pacjenta i współpracy z terapeutą. Pierwsze efekty terapii są odczuwalne po kilku spotkaniach.

Izabela Wożyńska-Więch

Psycholog, psychoterapeutka, założycielka Poradni Centrum-Ja. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w nurcie psychodynamicznym oraz terapię par i małżeństw. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej z osobami przeżywającymi trudności w życiu rodzinnym i zawodowym oraz pragnącymi wspomagać swój rozwój osobisty, chcącymi poprawić jakość swojego życia i relacji z innymi ludźmi. Odbyła podyplomowe Studium Psychoterapii Indywidualnej i Grupowej w Laboratorium Psychoedukacji. Od 6 lat uczestniczy w seminarium na temat psychoanalitycznej pracy z parami prowadzonym przez Stanleya Ruszczyńskiego oraz Mary Morgan z Kliniki Tavistock w Londynie. Odbyła szkolenie z zakresu terapii par i małżeństw w podejściu zintegrowanym realizowane przez Krakowską Fundację Rozwoju Psychoterapii. Ukończyła podyplomowe studia z Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2003 r współpracuje z magazynem psychologicznym „Charaktery”, gdzie można znaleźć jej publikacje i komentarze eksperckie.