Seksuolog – kim jest i czym się zajmuje?
Decyzja o pierwszej wizycie u seksuologa może wydawać się bardzo stresująca, ale w rzeczywistości samo spotkanie nie jest aż tak przerażające. Idziesz do seksuologa, jak do każdego innego specjalisty, który ma na celu rozwiązanie naszych problemów, w tym wypadku tych dotyczących sfery seksualnej naszego życia.
Aktualnie w Polsce możesz skorzystać z dwóch rodzajów konsultacji u seksuologa. Pierwszy to wizyta u lekarza seksuologa, który zajmuje się głównie zaburzeniami o podłożu biologicznym, choć jego zakres usług może być większy w zależności od posiadanych kompetencji. Lekarz ten może wystawić receptę czy skierować na odpowiednie badania diagnostyczne w ramach NFZ. Zaburzenia seksualne, jakimi między innymi może się zająć, to: zaburzenia wzwodu, zaburzenia podniecenia czy ból podczas stosunku, którego skutkiem mogą być choroby krążenia, cukrzyca, zaburzona gospodarka hormonalna, jak i wiele innych.
Jeżeli jednak Twoje problemy nie charakteryzują się objawami somatycznymi, to należy zastanowić się, czy ich przyczyną nie jest podłoże psychiczne. Tutaj pojawia się drugi specjalista, czyli psycholog-seksuolog, który zajmuje się obszarem seksuologii człowieka pod kątem oddziaływań psychicznych. Częstą przyczyną trudności w sferze seksualnej jest właśnie psychika. Psycholog-seksuolog będzie pracować z Tobą między innymi nad negatywnymi emocjami, myślami i przekonaniami towarzyszącymi Ci podczas stosunku, a także pomoże w określeniu własnej seksualności, postaw i wzorców wyniesionych z domu czy otoczenia. Niektóre dysfunkcje seksualne mają często źródła w zaburzeniach depresyjnych czy lękowych, dlatego taki rodzaj specjalisty jest bardzo pomocny w rozwiązaniu tego typu problemów.
Jakiego typu problemy zgłaszają pacjenci u seksuologa?
Problemy, z jakimi przychodzą pacjenci do seksuologa, są różne. Od zaburzeń orgazmu, wzwodu, wytrysku, przez zaburzenia związane z bólem seksualnym, aż po nadmierny popęd seksualny. Wiele zaburzeń seksualnych wynika z czynników biologicznych, psychogennych czy seksualnych. Specjalista nie tylko edukuje w zakresie anatomii, chorób przenoszonych drogą płciową, antykoncepcji, ale może też pomóc w zaakceptowaniu i zaadaptowaniu orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej, wyjaśniając niejasności związane z tym tematem.
Stereotypy, błędne informacje czy przekonania dotyczące seksualności nasilają u człowieka obawy czy cierpienie, dlatego dobrym pomysłem będzie spotkanie się w gabinecie z seksuologiem. Pozwoli to rozwiązać problemy, rozwiać wątpliwości i nabrać pewności siebie. Pamiętaj też, że satysfakcjonujące życie seksualne to nie tylko udany seks, ale też dobre relacje w związku oparte na miłości i partnerstwie. Bez tego trudno będzie o otwartość do rozmów dotyczących tego, co lubimy w sypialni, czego chcemy spróbować lub odkryć!
Moja pierwsza wizyta u seksuologa – czego mogę się spodziewać?
Niezależnie od specjalizacji (psycholog, ginekolog, internista), każdy seksuolog przeprowadzi wywiad, który pomoże szerzej zrozumieć problem, z jakim przychodzi pacjent. Często seksuolog będzie potrzebował kilku spotkań, aby zebrać potrzebne informacje do konceptualizacji problemu. Wywiad będzie polegał na odpowiadaniu na pytania dotyczące seksualności. Pytania będą dotyczyć między innymi:
- zgłaszanych trudności,
- stanu zdrowia i przyjmowanych leków,
- samopoczucia psychicznego,
- rodziny pochodzenia,
- okresu dzieciństwa,
- aktualnej relacji seksualnej,
- historii rozwoju seksualnego
Jak wygląda i ile trwa terapia seksuologiczna?
Wszystkie informacje, które zostaną przekazane seksuologowi, nie są udostępniane ani ujawniane osobom nieupoważnionym. Podobnie jak psycholodzy i lekarze, seksuolodzy są zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej. Na wizycie u seksuologa-lekarza może odbyć się dodatkowo badanie somatyczne (ocena sylwetki, owłosienia, narządów płciowych). W przypadku kobiet będzie to ginekolog, a mężczyzn – urolog. Jeśli chodzi o psychologa-seksuologa, może on zaproponować badanie testowe i kwestionariuszowe, których celem jest poszerzenie wiedzy na temat pacjenta oraz zaplanowanie dalszych interwencji.
Seksuolog może zaproponować również dodatkowe badania i konsultacje specjalistyczne, np. neurologiczne, endokrynologiczne, badania laboratoryjne czy diagnostykę neuroobrazową. Ich celem będzie wykluczenie przyczyn somatycznych występujących trudności, pogłębienie diagnostyki, dokonanie różnicowania, przekierowanie do odpowiedniej placówki oraz udzielenie wsparcia farmakologicznego. Natomiast czas trwania terapii zależy od złożoności problemu i jego czynników oraz zaangażowania pacjenta.
Jowita Dworniak – psycholog, seksuolog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna