MMPI-2, czyli Minnesocki Wielowymiarowy Kwestionariusz Osobowości (ang. Minnesota Multiphasic Personality Inventory) jest popularnym i szeroko stosowanym narzędziem psychologicznym. Pomaga w zrozumieniu funkcjonowania osoby badanej w różnych aspektach życia, a także w ocenie osobowości i wykrywaniu ewentualnych zaburzeń emocjonalnych czy psychicznych.
MMPI-2 składa 567 pytań zamkniętych (odpowiedzi: „prawda” /„fałsz”), a jego wypełnienie zajmuje większości osób około 1,5h.
Kwestionariusz bada różne aspekty osobowości np. style radzenia sobie ze stresem, poziom lęku, nastrój, relacje społeczne czy samoocena. W teście nie ma złych lub dobrych odpowiedzi, ponieważ jego celem jest uzyskanie pełnego obrazu funkcjonowania danej osoby. Nie ocenia tego, co jest „normalne” lub „nienormalne”, ale pozwala lepiej zrozumieć indywidualny sposób myślenia i odczuwania emocji jednostki.
W odpowiadaniu na pytania zawarte w MMPI-2 liczy się przede wszystkim szczerość, ponieważ tylko wtedy możliwe jest uzyskanie rzetelnego i użytecznego profilu psychologicznego. Pomocna w określeniu wiarygodność odpowiedzi jest analiza tzw. skal kontrolnych. Dzięki nim możliwe jest wykrycie prób manipulacji wynikami, udawania choroby lub zaniżania objawów. Oprócz skal kontrolnych, MMPI-2 zawiera szereg skal, które dzielą się na skale kliniczne, dodatkowe i treściowe. Ich celem jest zdiagnozowanie różnych aspektów funkcjonowania psychicznego.
Przed przystąpieniem do testu przeprowadzany jest wywiad psychologiczny, który pozwala lepiej zrozumieć kontekst życiowy osoby badanej i stanowi ważne tło do interpretacji wyników MMPI-2. Czasami potrzebna jest dodatkowa konsultacja psychologiczna po analizie wyników, a przed wydaniem opinii psychologicznej z badania.
Należy zaznaczyć, że analiza wyników MMPI-2 wymaga specjalistycznej wiedzy i jest przeprowadzana przez wykwalifikowanego psychologa.
Agata Zając – psycholog zajmująca się diagnostyką psychologiczną