Skuteczność psychoterapii zależy od wielu czynników, między innymi od motywacji do terapii, od tak zwanych „motywów konkurencyjnych” hamujących zmianę, od roli objawów w systemie rodzinnym, od stopnia nasilenia zaburzeń, od struktury osobowości. Badania mówią o statystycznej skuteczności 60-80%, jednak trzeba brać poprawkę na wymienione powyżej czynniki.

Na przykład czynnikami leczącymi w podejściu poznawczo-behawioralnym są:

  • praca nad sposobem myślenia, nadawanymi znaczeniami i procesami poznawczymi, które leżą u źródeł zaburzenia
  • praca nad strategiami zachowania, które przynoszą straty i próba zastąpienia ich nowymi zachowaniami.

Techniki dobierane są do potrzeb i możliwości konkretnej osoby. Przykładowo może to być analiza zniekształceń poznawczych utrudniających życie, typu katastrofizacja czy myślenie czarno-białe (wszystko albo nic).

Izabela Wożyńska-Więch

Psycholog, psychoterapeutka, założycielka Poradni Centrum-Ja. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w nurcie psychodynamicznym oraz terapię par i małżeństw. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej z osobami przeżywającymi trudności w życiu rodzinnym i zawodowym oraz pragnącymi wspomagać swój rozwój osobisty, chcącymi poprawić jakość swojego życia i relacji z innymi ludźmi. Odbyła podyplomowe Studium Psychoterapii Indywidualnej i Grupowej w Laboratorium Psychoedukacji. Od 6 lat uczestniczy w seminarium na temat psychoanalitycznej pracy z parami prowadzonym przez Stanleya Ruszczyńskiego oraz Mary Morgan z Kliniki Tavistock w Londynie. Odbyła szkolenie z zakresu terapii par i małżeństw w podejściu zintegrowanym realizowane przez Krakowską Fundację Rozwoju Psychoterapii. Ukończyła podyplomowe studia z Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2003 r współpracuje z magazynem psychologicznym „Charaktery”, gdzie można znaleźć jej publikacje i komentarze eksperckie.