Napady paniki to jedna z form zaburzeń lękowych. Cechą charakterystyczna tego zaburzenia jest fakt, iż Pacjenci często szukają pomocy u lekarzy pierwszego kontaktu, przekonani o somatycznych przyczynach ataków.

 

W jaki sposób sprawdzić czy to napady paniki?

Objawy

Ostateczną diagnozę powinien postawić psychiatra lub psycholog. Warto zwrócić się do specjalisty jeśli kilkakrotnie doświadczyliśmy ataku, w którym pojawił się nagły, ograniczony w czasie napad silnego lęku lub uczucia dyskomfortu, który jest:

  1. niespodziewany (spontaniczny) nie związany w sposób stały z sytuacją czy przedmiotem
  2. nagły, osiąga swoje maksimum w ciągu kilku minut i trwa co najmniej kilka minut
  3. charakteryzuje się wystąpieniem przynajmniej jednego z czterech głównych objawów:
    • odczucie bicia lub ciężaru serca lub przyspieszenie jego pracy
    • pocenie się
    • drżenie rąk
    • suchość w ustach

Ponadto charakterystyczne jest występowanie takich symptomów jak: utrudnienie oddychania, uczucie dławienia się, ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, nudności lub nieprzyjemne odczucia brzuszne, zawroty głowy, brak równowagi, wrażenie omdlewania, uczucie oszołomienia, poczucie nierealności przedmiotów albo dystansu czy nierealności samego siebie, obawa przed utratą kontroli, zwariowania, wyłączania się, obawa przed śmiercią, uduszeniem się, poczucie drętwienia lub swędzenia.

Częstym elementem towarzyszącym atakom paniki jest „lęk przed lękiem” skutkujący unikaniem niektórych sytuacji czy miejsc. Często w takich wypadkach można długo nie doświadczać napadów, a głównym problemem staje się ograniczenie samodzielności i mobilności. Wówczas mówimy o agorafobii.

 

Jak pozbyć się napadów paniki?

Leczenie

Mimo paraliżującej siły takich napadów leczenie tego zaburzenia nie należy do szczególnie skomplikowanych. Wiele badań wskazuje, iż najskuteczniejszą formą leczenia jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Koncentruje ona się na przeformułowaniu katastroficznych myśli związanych z atakami oraz na stopniowym wygaszaniu silnego lęku pojawiającego się w napadach. Terapia wymaga zwykle kilkunastu sesji. Czasami pomocne jest przyjmowanie leków obniżających poziom lęku. Decyzję o zastosowaniu farmakoterapii podejmuje lekarz psychiatra.

Marcin Domurat

Justyna Glińska

Psycholog, certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i specjalistka terapii uzależnień. Obecnie kształci się w zakresie seksuologii klinicznej. Prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową w podejściu psychodynamicznym oraz terapię par w nurcie integracyjnym. Posiada ponad 20 lat doświadczenia zawodowego. Od 2006 roku współprowadzi Poradnię Psychologiczną Centrum-Ja. Pracuje z osobami dorosłymi cierpiącymi na depresję, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne, zaburzenia odżywiania i zaburzenia osobowości, jak również z osobami doświadczającymi przemocy, z osobami uzależnionymi, członkami ich rodzin, a także z osobami z podwójną diagnozą. Leczy zarówno uzależnienia od substancji, jak i uzależnienia behawioralne. Pomaga parom i osobom indywidualnym w problemach seksuologicznych. Ukończyła Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej w Laboratorium Psychoedukacji, Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Instytucie Psychologii Zdrowia oraz szkolenie z zakresu terapii par i małżeństw w podejściu zintegrowanym pod patronatem Krakowskiej Fundacji Rozwoju Psychoterapii.